Štát má vraj pomôcť pri dostavbe Mochoviec

Slovenské elektrárne v súčinnosti s ministerstvom hospodárstva tlačia na odsunutie odstavenia blokov atómky V1 v Jaslovských Bohuniciach Hoci minister hospodárstva Pavol Rusko vo včerajšom rozhovore pre SME povedal, že "investori dostavbu Mochoviec ...

Slovenské elektrárne v súčinnosti s ministerstvom hospodárstva tlačia na odsunutie odstavenia blokov atómky V1 v Jaslovských Bohuniciach Hoci minister hospodárstva Pavol Rusko vo včerajšom rozhovore pre SME povedal, že "investori dostavbu Mochoviec zabezpečia z vlastných zdrojov bez štátnej pomoci", štúdia, ktorú vypracovali Slovenské elektrárne "v súčinnosti s rezortom hospodárstva", nabáda vládu, aby pomoc investorovi predsa len poskytla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa analýzy zverejnenej na internetových stránkach ministerstva sa píše, že v dôsledku vyradenia jadrovej elektrárne V1 a niektorých zastaralých kapacít v klasických elektrárňach v Novákoch a vo Vojanoch hrozí "veľké riziko, že po roku 2008 môže mať Slovensko vysokú negatívnu bilanciu výroby a spotreby elektrickej energie". Z toho dôvodu autori štúdie odporúčajú "poskytnutie aspoň štandardných spôsobov podpory investorov zo strany vlády pri dokončení rozostavenej elektrárne Mochovce 3, 4".

SkryťVypnúť reklamu

O konkrétnych formách štátnej pomoci sa síce štúdia nezmieňuje, ale platná legislatíva za určitých podmienok umožňuje štátu financovať časť nákladov pri obstaraní investičného majetku, jeho samotnú kúpu, ďalej poskytnúť úľavy na dani z príjmov právnických osôb do roku 2006 alebo štátne záruky na bankové úvery. Náklady na dostavbu Mochoviec podľa ministra Ruska predstavujú zhruba 40 miliárd korún.

V štúdii sa vláde zároveň odporúča otvoriť Prístupovú zmluvu Slovenska s Európskou úniou a odsunúť pripravované odstavenie blokov V1 v Jaslovských Bohuniciach "aspoň do obdobia zabezpečenia primeranej náhrady", pretože toto "odsunutie je technicky možné a ekonomicky veľmi výhodné". Podľa analýzy Slovenských elektrární, podporovanej ministerstvom hospodárstva, by bolo najvýhodnejšie, keby sa atómka V1 prevádzkovala až do roku 2015. "Pre zvýšenie jadrovej bezpečnosti dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 na medzinárodne akceptovateľnú úroveň bola vykonaná rozsiahla rekonštrukcia v rokoch 1995 až 2000, s finančným nákladom 10,4 miliardy korún. Po ukončení rekonštrukcie V1 dal Úrad jadrového dozoru súhlas v roku 2001 na ďalšiu prevádzku 1. a 2. bloku bez konkrétneho časového obmedzenia," argumentuje sa v štúdii.

SkryťVypnúť reklamu

Posunutie termínov odstavenia V1, ktorá je najstaršia zo slovenských jadrových elektrární, by znamenalo dodatok k Prístupovej zmluve. S ním by však museli súhlasiť všetky členské štáty Európskej únie, ktoré sú voči Slovensku zmluvnými stranami vrátane tradične "antijadrového" Rakúska.

Vicepremiér Pál Csáky je proti otváraniu prístupovej zmluvy rovnako ako ministerstvo zahraničných vecí. "Aj iné krajiny by potom mohli chcieť voči nám, aby sa upravili niektoré články tejto zmluvy, ktoré sú veľmi dôležité pre nás a možno menej vyhovujú iným krajinám," informoval hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga.

Zo zmluvy o pristúpení SR k EÚ

 * Slovensko sa zaväzuje uzavrieť blok1 jadrovej elektrárne V1 najneskôr do 31. decembra 2006 a blok2 najneskôr do3 1. decembra 2008 a následne tieto bloky odstaviť.

SkryťVypnúť reklamu

* Počas obdobia rokov 2004 až 2006 poskytne spoločenstvo finančnú pomoc s cieľom zmierniť následky uzavretia a odstavenia bloku1 a bloku 2 jadrovej elektrárne Bohunice V1.

* Na obdobie rokov 2004 až 2006 sa na pomoc vyhradí 90 miliónov eur vyhradených prostriedkov v rovnakej výške na každý rok.

* Pomoc možno poskytnúť ako príspevok spoločenstva Medzinárodnému fondu pre odstavenie jadrovej elektrárne Bohunice, ktorý spravuje Európska banka pre obnovu a rozvoj.

* Európska únia berie na vedomie, že odstavenie jadrovej elektrárne Bohunice V1 bude musieť pokračovať aj po uplynutí súčasného finančného výhľadu a že pre Slovensko predstavuje značné finančné zaťaženie. Táto situácia sa zohľadní v rozhodnutiach o pokračovaní pomoci EÚ v tejto oblasti po roku 2006. (upravené a krátené)

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 556
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 264
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 707
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 045
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 189
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 933
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 833
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 423
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu